pochmurnie
16°
13°
środa
Reklama
Policjanci rozdawali odblaski
02 listopada 2023 r. | 11:54
0

W okresie jesienno-zimowym używanie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne. Wcześniej zapadający zmrok i zmniejszona widoczność powoduje, że pieszy może być niewidoczny dla kierującego. Nawet mały odblask poprawia naszą widoczność i może uratować nam życie. W ramach akcji ,, Świeć przykładem- Noś odblaski’’, policjanci wręczali opaski odblaskowe.

Przepisy nakładają na pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych, gdy poruszamy się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach, bez elementów odblaskowych jest widoczna dla kierujących z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszy z odblaskami, staje się widoczny nawet z odległości ponad 150 metrów.

Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

Policjanci przypominają, że bycie widocznym równa się temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie słabej widoczności.
Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Zachęcamy do noszenia odblasków także w mieście. Nie wszystkie odcinki drogi są dobrze doświetlone, a widoczność kierującemu często ograniczają elementy architektoniczne, drzewa lub padający deszcz. /KPP w Myszkowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *