zachmurzenie umiarkowane
18°
16°
środa
Reklama
Na lotnisku w Pyrzowicach będzie można wyrobić paszport tymczasowy
01 lipca 2024 r. | 10:23
0

Od 17 lipca na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach będzie można wyrobić paszport tymczasowy.

Liczby i historie osób, które uzyskały tymczasowy dokument paszportowy pokazują, że został dobrze przyjęty przez pasażerów. 20 kwietnia br. punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku obchodził pierwszą rocznicę działalności. Do 25 czerwca br. w punkcie na lotnisku w Warszawie wydano łącznie 17 877 paszportów tymczasowych. Rekordowe miesiące pod względem wydanych paszportów to lipiec 2023 r. – wydano wówczas 1 894 paszportów tymczasowych, a w styczniu 2024 r. – wydano ich 1 594.

Teraz czas na lotniska w Pyrzowicach, Krakowie i Gdańsku.

Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie paszportowym na lotnisku w Warszawie, a już wkrótce na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach jest możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:
- utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego, albo został on ukradziony;
- posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
- pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.

Wszystkie nowe punkty będą funkcjonowały od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30 – 15:30. Natomiast punkt w Warszawie jest czynny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00.

Dotychczas paszport tymczasowy można wyrobić było tylko w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Teraz podróżni otrzymają większy wybór. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.

Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 r. Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *