zachmurzenie małe
środa
Reklama
Wypadek z udziałem autobusu. Były ofiary śmiertelne i ranne – akcja w Jastrzębiu
20 września 2023 r. | 09:23
0

Zderzenie samochodu osobowego z autobusem, ofiary śmiertelne i ranne przetransportowane do myszkowskiego szpitala, to bilans wypadku, do którego doszło 15 września w Jastrzębiu (gm. Poraj). Zdarzenie to okazało się na szczęście tylko scenariuszem ćwiczeń dla funkcjonariuszy służb ratunkowych: Policji, Straży Pożarnej i ratowników medycznych. Ćwiczenia miały na celu praktyczne sprawdzenie opracowanych procedur ratunkowych w przypadku katastrofy drogowej z udziałem wielu osób.

15 września około godziny 18:00 oficer dyżurny w Myszkowie otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło w Jastrzębiu. Pierwsze informacje wskazywały, że w wyniku zderzenia autobusu z samochodem osobowym ucierpiało kilkanaście osób, a część z nich oddaliła się z miejsca wypadku. Taką informację natychmiast przekazano Dyżurnemu Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie i innym służbom ratowniczym. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy zabezpieczali miejsce uniemożliwiając osobom postronnym dostęp z zewnątrz, nie tylko kierowali ruchem pojazdów, tworząc objazd odcinka drogi, na którym trwała akcja ratunkowa, ale także aktywnie uczestniczyli w akcji, wynosząc ranne osoby z autobusu oraz biorąc udział w akcji poszukiwawczej. Przybyłe na miejsce załogi straży pożarnej przy użyciu nowoczesnego sprzętu zajęły, się wydobyciem wszystkich osób z pojazdów, ich segregacją i udzielaniem pierwszej pomocy.

Na szczęście, działania te okazały się jedynie scenariuszem, wymyślonym na potrzeby ćwiczeń. Miały one na celu w praktyce sprawdzić procedury ratunkowe w przypadku zaistnienia katastrofy drogowej w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia wielu osób. Zorganizowane wspólne ćwiczenia miały za zadanie także zweryfikowanie funkcjonujących procedur reagowania na tego typu sytuacje, a także zobrazowanie sprawności działania służb ratowniczych, policji w trudnych warunkach .
W ćwiczeniach wzięło udział ponad 100 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej wspieranych przez Policję w Myszkowie, Zespół Ratownictwa Wodnego, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wojska Obrony Terytorialnej, Grupa Poszukiwawczo- Ratownicza Knurów. Na miejscu w miejscu kulminacyjnym w momencie było ponad 20 zastępów straży pożarnej.

Dla oddania wierności ćwiczeniom, udział w nich wzięło kilkunastu pozorantów. /KPP w Myszkowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *